باکو

چرا باکو می‌تواند  مقصد سفر بعدی شما باشد؟

شهر باکو در جمهوری آذریجان مدت زمان درازی در طول تاریخ جزو ایران بزرگ ما بود، اما طی معاهدات و جنگ‌هایی در دوره قاجار از ایران جدا شد. این شهر اکنون بزرگ‌ترین شهر کشور آزبایجان و همچنین پایتخت این کشور کوچک است. باکو شهری است که شما سنت و مدرنیسم را به خوبی در آن مشاهده خواهید کرد. در واقع برای دوستداران هر دو نوع جاذبه‌های بسیاری دارد. در عین حال که آثار و ابنیه و حتی بخشی از شهر هویت تاریخی خود را حفظ کرده است، می‌توانید در سوی دیگر شهر برج‌ها و مراکز مدرن و آسمان‌خراش‌های مجهز با معماری کاملاْ جدید را ببنید و از گشت و گذار در آن‌ها لذت ببرید. این شهر تاریخی و شگفت‌انگیز در ساحل دریای خزر قرار دارد و علاوه بر تمام ویژگی‌های گفته شده بزرگ‌ترین شهر بندری آذریجان نیز محسوب می‌شود.

هنگامی که کشور یا شهری را برای سفر و بازدید انتخاب می‌کنید باید اطلاعاتی از آنجا داشته باشد و بداند برنامه ‌سفرتان چیست. پس چه بهتر است که آگاهی در مورد جاذبه‌های تفریحی داشته باشد.

در سفر به باکو چه جاذبه‌های تاریخی شما را به خود جلب خواهد کرد؟

قلعه دختر

این قلعه که در زبان آذری با نام قیز گالاسی مشهور است یک بنای سنگی است و در واقع نمادی از تاریخ شهر باکو بشمار می‌رود. قدمت دقیق این قلعه مشخص نیست و احتمالاً به قرن ۱۲ میلادی بازمی‌گردد. با توجه به نام قلعه می‌توان حدس زد افسانه‌هایی در مورد این قلعه وجود داشته باشد. یادتان باشد به این قلعه به چشم یکی از میراث‌های ثبت شده و شاخص یونسکو نگاه کنید.

کاخ شیروان شاه

این قصر قدمتی ۶۰۰ ساله دارد و در ادوار مختلف تاریخی محل اقامت حاکمان آذریجان بوده است. امروزه محل قرارگیری آن در شهر قدیمی است. کاخ شیروان شاه یکی از قدیمی‌ترین و تاریخی‌ترین بناهای شهر باکو محسوب می‌شود. این کاخ در سال ۲۰۰۰ در فهرست یونسکو به ثبت رسید و امروز تبدیل به موزه مرکزی باکو شده است.

معبد آتشگاه

این ساختمان قلعه‌مانند در مجموع آتشگاه‌های پنج‌گانه‌ای را در یک محوطه بزرگ تشکیل می‌دهد. در سال ۱۸۳۳ به دلیل تاسیس مراکز نفت و گاز به تدریج متروک شد، ولی سال‌ها بعد تبدیل به یک موزه شد. این بنای تاریخی در سال ۱۹۹۸ برای ثبت در فهرست ملموس یونسکو نامزد شده بود. آتش این مکان در گذشته به دلیل وجود منابع طبیعی زیرزمینی روشن می‌شد، ولی امروز آتشی در آن وجود ندارد و صرفاً مکانی توریستی محسوب می‌شود. دوستداران تاریخ ایران نباید این مکان را از دست بدهند.

پارک ملی قبوستان

این پارک ملی مملو از سنگ‌نگاره‌های تاریخی و باستانی، گل افشان‌ها و گاز سنگ‌ها است. به دلیل اهمیت سنگ‌نگاره‌ها دولت در سال ۱۹۶۶ آن را تبدیل به یک منطقه حفاظت شده ملی-تاریخی کرد و به همین دلیل در سال ۲۰۰۸ در فهرست یونسکو قرار گرفت. قدمت سنگ نگاره‌های این پارک ملی در حدود ۴۰هزار سال برآورد شده است.

همانطور که گفتیم تاریخ و تجدد در کنار هم در آذریجان قابل رویت است. اگر تمایلی به دیدن آثار و بناهای و سایت‌های تاریخی ندارید پس بهتر است بخش مدرن شهر را برای گردش و تفریح انتخاب کنید.

بلوار شهر

برای دیدن و خرید کردن، کافه‌گردی و خوردن یک غذای لذیذ می‌توانید سری به بلوار شهر بزنید. در این بلوار می‌توانید از دیدن دریای خزر لذت ببرید و حتی زمانی را صرف قایق‌سواری کنید. در این مسیر ساختمان‌های مدرن و مجهز بسیاری وجود دارد  که از جمله می‌توان به مرکز بین‌المللی Mugamُ ، مرکز تحارت باکو و مرکز خرید بلوار نام برد که انواع برندهای مطرح جهانی را عرضه می‌کنند، البته پیش از وارد شدن به این مراکز یادتان باشد که کیف خود را پر از پول کنید.

برج‌های شعله

آسمان‌خراش‌های سه‌گانه و بلند باکو به نام برج‌های شعله شناخته می‌شوند، زیرا شکل ظاهری آنها شبیه شعله آتش است.  ارتفاع آنها بین ۱۴۰ تا ۱۹۰ متر متغیر است. برچ‌های شعله نمادی از دنیای مدرن باکو بشمار می‌روند. هر کدام از این برج‌ها کارکرد متفاوتی دارند: یکی مسکونی، دیگری تجاری و سومی نیز هتل است. نمای این بناهای در شب بسیار باشکوه است، زیرا با ۱۰ هزار لامپ مجهز و تبدیل یه سک صفحه نمایش بزرگ شده است.

میدان فواره‌ها

میدان عمومی شهر باکو با نام میدان فواره‌ها شناخته می‌شود، چراکه فواره‌های متعددی از دوره حکومت شوروی در آن ساخته شده که هنوز پابرجا هستند. وجود مغازه‌ها، هتل، رستوران، کافه و مراکز خرید متعدد این میدان را به مکانی جذاب برای گردشگران تبدیل کرده است، به‌ویژه اگر در این مکان جشنوارها، نمایش و جشن‌های عمومی نیز برگزار شود.

مرکز فرهنگی حیدر علی‌اف

به پاسداشت نام رهبر آذریجان در عصر حکومت شوروری و بعدها رییس جمهور آذریجان مرکزی فرهنگی با معماری بسیار منحصربه فرد ساخته شد. این مکان فرهنگی شامل گالری‌های هنری، سالن کنسرت و نمایشگاه، کتابخانه، رستوران و سالن کنفرانس است. هر ساله گردشگران بسیاری هم به دلیل نام این مرکز و هم به دلیل معماری خاص آن را بازدید می‌کنند. طراح این مرکز، معمار سرشناس، زاها حدید و طراحی داخلی آن را نیز مهندس ایرانی به نام سارا شیخ اکبر بود.

موزه‌گردی در باکو

اگر به دیدن موزه‌ها و آثار خاص و منحصربه فرد علاقه دارید، شما را دعوت می‌کنیم به بازدید از موزه کتاب‌های میناتوری در باکو. این موزه وقت چندانی از شما نخواهد گرفت، ولی دیدن کتاب‌هایی در ابعاد مینیاتوری و کوچک ارزش آن را دارد.

همچنین می‌توانید بازدید از موزه فرش را هم در برنامه سفر خود قرار دهید. در این موزه علاوه بردیدن فرش‌های قدیمی و منحصربه فرد کارگاه‌های آموزشی فرش‌بافی و صنایع دستی نیز برگزار می‌شود. نمای این موزه نیز درخور توجه است، وقتی از بیرون به ساختمان موزه نگاه می کنید آن را همانند یک فرش لوله شده خواهید دید.

موزه ادبیات نظامی هم برای دوستداران کتاب و نسخ خطی جلب توجه می‌کند. این موزه ابتدا به‌عنوان بنای یادبود نظامی گنجوی (شاعر ایرانی و فارسی سرای مشهور) ساخته شد. در نمای بیرونی این بنا مجسمه‌هایی از شخصیت‌های ادبی خواهید دید که البته برخی از آن‌ها از نامداران فرهنگ ایران هستند.

در نهایت می‌توانید سری هم به موزه ملی آذریجان بزنید. این موزه بزرگ‌ترین موزه آذریجان است که پیش از این محل سکونت یکی از ثروتمندترین سرمایه‌داران آذریجان به نام زین‌العابدین تقی‌اف بوده است. ادوار مختلف تاریخ آذریجان را می‌توانید در این موزه ببنید.

ونیز را در باکو ببینید

اگر نمی‌توانید به ایتالیا سفر کنید، شاید در سفر خود به باکو بتوانید تجربه‌ای هر چند کوچک از وینز ایتالیا به دست آورید. ونیز کوچک در ده‌های ۵۰ و ۶۰ میلادی ساخته شده است و دو جزیره بزرگ و چندین جزیره کوچک دارد.

خیابان شهدای باکو

در انتهای سفر خود پیشنهاد می‌کنیم سری هم به خیابان شهدای باکو بزنید. این خیابان که در دوره حکومت شوروری به نام ئارک کیروف شناخته می‌شد، بعد از قتل عام تعداد بسیاری از مردم آذریجان به دست نیروهای نطامی شوروی در دهه ۹۰ میلادی به شهدا تغییر نام داد. این مکان نمادی از افتخار آذریجان و استقلال آن است. در این خیابان علاوه بر ادای احترام به کشته‌شدگان حادثه که به شکل منظمی در یک ردیف به خاک سپرده شده‌اند، می‌توانید از چشم‌انداز دریای خزر و خلیج باکو لذت ببرید.

 

(success)